Degrees awarded at University of Montana

Posted on 20 December 2017

809 Montana students receive degrees

The University of Montana awarded degrees to 809 students who were degree candidates for fall semester 2017.

university of montana graduates, UM campus missoula montana, montana living, david reese

The Montana students listed below are UM degree candidates or have been awarded their degrees for fall semester 2017.
A single asterisk after the student’s name indicates the student is expected to complete degree requirements and graduate with honors by achieving a GPA of 3.4 or higher. Double asterisks indicate the student is expected to complete degree requirements and graduate with high honors by achieving a 3.7 GPA or higher.
Official awarding of a degree and any official graduation with honors or graduation with high honors designation is not made until degree candidates have completed their final term of enrollment and have met all specific requirements.
This information also is available online at: http://www.umt.edu/urelations/info/deanslist.php.

ANACONDA:        
Lorena Craig, Master of Arts: Anthropology      
Abby Stanberry, BA in Education: Education      
Gina Tracy, Master Public Administration: Public Administration    
         
ARLEE:        
Darian Charlo, Bachelor of Arts: Sociology      
Brian Jackson, Certificate of Completion: Computer Support    
Tim Wheeler, Master of Science: Organismal Biology & Ecology    
         
BELGRADE:        
Justine Swanson, Master Business Administration: Business Administration-Exter  
         
BIGFORK:        
Matthew Quist, Bachelor of Arts: Political Science      
Emily Stephens, BA in Education: Education**      
         
BILLINGS:        
Dana Andersson, Master of Education: Curriculum & Instruction    
Katelyn Barcus, Bachelor of Arts: Native American Studies    
Marissa Barone, Bachelor of Arts: Art      
Kimberly Bray, Bachelor of Science: Biology*      
Parker Hildebrand, BS in Health/Human Performance: Health & Human Performance*  
Hunter Kovash, BS in Recreation Management: Parks, Tourism & Recreation Management    
Ryan Lynch, Bachelor of Science: Geosciences      
Jonathan McRae, Bachelor of Arts: Political Science**      
Alexander Nord, Master of Science: Computer Science      
Bryce Peery, Bachelor of Arts: Art      
Skye Pierce, BS in Wildlife Biology: Wildlife Biology      
Madison Quammen, Bachelor of Science: Biology*      
Kyle Rickhoff, Master Business Administration: Business Administration    
Stephen Round III, Bachelor of Fine Arts: Media Arts*      
Melissa Schnitzmeier, Master of Education: Educational Leadership    
Shelby Schonsberg, Bachelor of Arts: Psychology      
Coral Strom, Bachelor of Arts: Biology**      
Emily Teeling, BA in Education: Elementary Education**      
         
BONNER:        
Nicholas Stroh, Certificate of Applied Science: Computer Aided Design    
         
BOULDER:        
Alexandra Hildebrand, BS in Business Administration: Marketing    
         
BOX ELDER:        
Colton Galbavy, BS in Business Administration: Management Information Systems  
         
BOZEMAN:        
Christopher Coburn, Master of Public Health: Public Health    
Jackson Crawford, Bachelor of Arts: Economics**      
Chelsea Gilliam, Associate of Arts: General AA      
Trinity Kawalski, Associate of Arts: General AA*      
Eliza Kleinsasser, BS in Business Administration: Finance*    
Eliza Kleinsasser, BS in Business Administration: International Business*    
Jordan Nigh, Bachelor of Arts: Environmental Studies      
Kirra Olsen, Associate of Arts: General AA      
Jamie Peck, Certificate of Applied Science: Welding Technology    
Nina Rice, Education Specialist: Counselor Education      
Allison Segal, Master Public Administration: Public Administration    
Amanda Tebay, Master Business Administration: Business Administration-Exter    
Lucy Tompkins, BA in Journalism: Journalism**      
Kristen Willms, BS in Business Administration: Marketing      
         
BROWNING:        
Eileen Henderson, Bachelor of Arts: Social Work      
Jessica Magee, Bachelor of Arts: Psychology      
Aleah Oldmouse, Associate of Science: Registered Nursing*    
Randall Rivas, Bachelor of Arts: Mathematics**      
Kathleen Running Crane, Bachelor of Arts: Social Work      
         
BUTTE:        
Kara McGeever, Bachelor of Arts: Psychology      
Angela Piazzola, BA in Education: Education      
Kyle Shaw, BS in Business Administration: Management      
Mederios Whitworth-Babb, BA in Journalism: Journalism*      
         
CHARLO:        
Lucinda Wadsworth, Master of Education: Curriculum & Instruction    
         
CHOTEAU:        
Rachel Pannabecker, Juris Doctor: Law      
         
CLANCY:        
Samantha Becker, Bachelor of Science: Biology      
Megan Beigh, Bachelor of Arts: Communication Studies      
Zoe Coate, BS in Business Administration: Management      
Darby Harris, Juris Doctor: Law        
Mallory Herzog, Associate of Applied Science: Management    
         
CLINTON:        
Cherishe Huguely, Associate of Arts: General AA      
Desireh Kissinger, Associate of Applied Science: Information Technology    
Brooke O'Neel, Associate of Arts: General AA      
Michael Paschal, Certificate: Geographic Information Systems    
         
CLYDE PARK:        
Joshua Bennett, Certificate of Completion: Health Information Technology    
         
COLUMBIA FALLS:        
Kiersten Hubbard, Associate of Science: Registered Nursing*    
         
CONRAD:        
Kurtis Janzen, BA in Education: Education*      
         
CORVALLIS:        
Kianna Hansen, BS in Business Administration: Management    
         
CULBERTSON:        
Shelby Weeks, Associate of Applied Science: Paralegal Studies**    
         
DEER LODGE:        
Anna Buchanan, Associate of Arts: General AA      
Michele Christnacht, Bachelor of Science: Biology**      
Kellie Despain, Associate of Science: Registered Nursing**    
Brian Kelley, Associate of Applied Science: Diesel Technology    
Devinne Shepard, Associate of Arts: General AA      
         
DILLON:        
Ethan Ferris, BS in Business Administration: Marketing    
Jessica Hudson, Bachelor of Arts: Psychology      
Allie Morstein, BS in Business Administration: Marketing      
Daniel Morstein, BS in Business Administration: Management Information Systems  
         
DIXON:        
Rhiannon Liberty, Bachelor of Arts: Anthropology      
Rhiannon Liberty, Bachelor of Arts: Native American Studies    
         
EAST HELENA:        
Kourtney Zeigler, Bachelor of Arts: Art**      
         
ENNIS:        
Carl Kautz, Certificate of Applied Science: Welding Technology    
         
EUREKA:        
Ashton Dierman, BS in Health/Human Performance: Health & Human Performance  
Blayne Metz, Master Public Administration: Public Administration    
         
FLORENCE:        
Carissa Arndt, Bachelor of Arts: Anthropology      
Roberta Arnoux, BS in Resource Conservation: Resource Conservation    
Dustin Blank, Associate of Applied Science: Carpentry      
Gregory Blodgett, Certificate: Forensic Studies      
Beau Chilton, Bachelor of Arts: Communication Studies      
Kenneth Collins, Associate of Arts: General AA      
Katherine Decan, BA in Education: Education**      
Kade Hornaday, Associate of Arts: General AA      
Samantha Manley, BA in Education: Education      
Alyssa Marquardt, Associate of Arts: General AA      
Tyler Mitchell, Associate of Applied Science: Welding Technology*    
Steven Roberts, Certificate of Completion: Heavy Equipment Operation**    
Nikki Schurg, Associate of Arts: General AA      
Phyllis Slominski, Associate of Applied Science: Medical Information Technology    
Ninah Steber, BS in Resource Conservation: Resource Conservation    
Cheyenne Tavares, Associate of Applied Science: Medical Information Technology*    
         
FORSYTH:        
George Fahrenbruck, Master Public Administration: Public Administration    
         
FRENCHTOWN:        
Madison Blass, BA in Education: Education*      
Barbara Peterson, BA in Education: Elementary Education    
Stacy Philpott, Associate of Applied Science: Medical Assisting    
Paige Wickum, Associate of Arts: General AA      
         
GREAT FALLS:        
Ryan Beam, Master of Education: Curriculum & Instruction    
Hannah Bergman, Bachelor of Arts: Anthropology      
Nathaniel Cox, Master of Arts: English      
Levi Crevier, BS in Medical Technology: Medical Technology    
Clarissa English, Master of Arts: Psychology      
Cheyenne Flemming, BS in Business Administration: Management    
Cheyenne Flemming, Certificate: Entertainment Management    
Shafer Higgins, BS in Business Administration: International Business    
Shafer Higgins, BS in Business Administration: Marketing      
Jayme Hill, Juris Doctor: Law        
Alex Johnson, Bachelor of Arts: Physics      
Jessica Johnson, BA in Education: Education      
Jeffrey Lester, BS in Business Administration: Management Information Systems    
Laurie O'Leary, Master of Education: Curriculum & Instruction    
Donna Wortman, BS in Business Administration: Accounting    
         
HAMILTON:        
Zane Christensen, Associate of Arts: General AA      
Jonathan Couch, Associate of Applied Science: Information Technology**    
Janet Gratton, Associate of Arts: General AA      
Maria Laughlin, Bachelor of Arts: Communication Studies*      
Cree Lehrman, BS in Business Administration: International Business*    
Cree Lehrman, BS in Business Administration: Management*    
Jeremy McMurrin, BS in Wildlife Biology: Wildlife Biology      
Dace Moerkerke, BS in Health/Human Performance: Health & Human Performance    
Grace Neal, Associate of Arts: General AA*      
Julia Pepper, Bachelor of Arts: Media Arts**      
Heather Snell, Associate of Applied Science: Accounting Technology    
Anna Tuttle, Associate of Science: Registered Nursing*      
Nancy Valk, Bachelor of Arts: Art      
John Walker, Bachelor of Arts: Philosophy      
Mike Warner, Master Public Administration: Public Administration    
Eric Wissenbach, Bachelor of Arts: Physics      
Claire Zebrowski, Associate of Arts: General AA      
         
HARDIN:        
Amanda Warren, Master of Education: Curriculum & Instruction    
         
HARLEM:        
Amy Stiffarm, Master of Public Health: Public Health      
         
HELENA:        
Bradie Austin, BS in Business Administration: Accounting    
Emmaline Bristow, Bachelor of Arts: English**      
Tucker Costain, Bachelor of Science: Biology**      
Angela Dusko, Master of Public Health: Public Health      
Stephenie Horne, BS in Wildlife Biology: Wildlife Biology**      
Kaitlin Martin, BS in Resource Conservation: Resource Conservation*    
McKaulie Matteson, Associate of Arts: General AA      
Clare Menahan, BA in Journalism: Journalism*      
Dyllan Murray, BS in Business Administration: Management Information Systems*    
Dyllan Murray, Certificate: Geographic Information Systems    
Caitlin Peaslee, Bachelor of Science: Biology      
Jacob Rivers, Bachelor of Arts: French      
Clayton Springmeyer, Bachelor of Arts: English      
Kellen Swingley, Bachelor of Science: Biology      
Tasha Van Nice, Master of Education: Curriculum & Instruction    
         
HOT SPRINGS:        
Anita Dupuis, Doctor of Philosophy: Individual Interdisciplinary    
         
HUNTLEY:        
Jake Kembel, BS in Recreation Management: Parks, Tourism & Recreation Management  
         
HUSON:        
Rebekkah Bain, Bachelor of Arts: Anthropology      
Rebekkah Bain, Bachelor of Arts: Sociology      
Igor Chinikaylo, Bachelor of Arts: Communication Studies*    
Jack White, BS in Forestry: Forestry**      
         
KALISPELL:        
Elora Akins, BA in Journalism: Journalism      
Larissa Anderson, Juris Doctor: Law      
Carly Beerman, Bachelor of Arts: Social Work      
EchoTanae Brown, Associate of Arts: General AA      
Darrek Frost, BS in Health/Human Performance: Health & Human Performance**    
Tylissa Gordon, Bachelor of Arts: Anthropology      
Madison Lovett, Associate of Arts: General AA*      
Stephanie Nadasi, Master of Education: Educational Leadership    
Austin Nugent, Bachelor of Science: Biology      
Matthias Peiffer, BA in Education: Education      
Tyler Rounds, Bachelor of Arts: Anthropology**      
Ian Thomsen, Master of Science: Geosciences      
Hannah Wilson, Juris Doctor: Law      
         
LEDGER:        
Cassandra Hurley, Bachelor of Arts: Social Work*      
         
LEWISTOWN:        
Gabriel King, BS in Resource Conservation: Resource Conservation    
Curtis Sibbett, Certificate of Completion: Computer Support    
         
LIBBY:        
Makayla Cichosz-King, Bachelor of Arts: English**      
Makayla Cichosz-King, Bachelor of Arts: Women’s, Gender & Sexuality Studies**    
Genesea Meha, Bachelor of Arts: Social Work**      
         
LINCOLN:        
Reanne Gehring, Associate of Arts: General AA      
Toni Hagen, Associate of Arts: General AA      
         
LIVINGSTON:        
Tamara Dyer, Bachelor of Arts: Psychology      
         
LOLO:        
Julianna Bardgett, Associate of Arts: General AA      
Tabbatha Croft, Certificate of Completion: Medical Reception    
Mark Dunifer, Certificate: Allied Health Administration      
Mark Dunifer, Doctor of Physical Therapy: Physical Therapy    
Jason Gruber, Master of Music: Music      
Bryan Herrin, BA in Education: Education**      
Gregory Hillmar, Associate of Applied Science: Management    
Caleb Horton, Associate of Arts: General AA      
Kaitlynn Rathbun, Bachelor of Arts: Psychology      
Steven Rinaldo, Bachelor of Arts: Sociology      
Ryan Skeel, Bachelor of Science: Biology      
Cassandra Skeers, Associate of Science: Registered Nursing*    
Janna Williams, Associate of Applied Science: Paralegal Studies    
         
MILES CITY:        
Logan Lewis, BS in Resource Conservation: Resource Conservation    
         
MILLTOWN:        
Kelsea Idler, BS in Forestry: Forestry      
         
MISSOULA:        
Sandra Acord, Associate of Applied Science: Medical Information Technology  
Sandra Acord, Certificate Technical Studies: Medical Claims Specialist    
Sandra Acord, Certificate of Applied Science: Medical Reception    
Cody Adams, BS in Health/Human Performance: Health & Human Performance    
Madison Adams, Bachelor of Arts: Psychology      
Corey Adcock, BS in Business Administration: Finance      
Payton Agnew, BA in Education: Education**      
Payton Agnew, Bachelor of Arts: Psychology**      
Ramadan Alfadel, BS in Business Administration: Management Information Systems  
Amnah Alkohwildi, BS in Business Administration: Management    
Megan Allen, BS in Business Administration: International Business    
Megan Allen, BS in Business Administration: Management    
Amanda Allison, BS in Business Administration: Accounting    
Hussain Almarhoon, BS in Business Administration: Management    
Hussain Almarhoon, Certificate: Entertainment Management    
Marwa Almarhoun, Bachelor of Science: Biology      
Erik Alnes, Master of Science: Resource Conservation      
Mohamed Alsadik, Associate of Applied Science: Administrative Management    
Abdullah Alsanani, BS in Business Administration: Management    
Abdullah Alsanani, Certificate: Entertainment Management    
Rabeh Alshareef, BS in Medical Technology: Medical Technology    
Carlin Andersen, Bachelor of Arts: Sociology**      
Alexandra Anderson, BS in Wildlife Biology: Wildlife Biology**    
Cassidy Anderson, Associate of Arts: General AA      
Cierra Anderson, Bachelor of Arts: Economics      
Kyle Anderson, BS in Health/Human Performance: Health & Human Performance*    
Jeremy Aplin, Associate of Applied Science: Information Technology*    
Charlie Apple, Bachelor of Arts: Media Arts      
Kendel Archer, BS in Business Administration: Accounting    
Michael Armstrong, Associate of Applied Science: Information Technology    
Daron Asleson, BA in Education: Education*      
Jaime Bach, Doctor of Philosophy: Anthropology      
Stephanie Back, BS in Microbiology: Microbiology      
Robert Bailey, Certificate of Completion: Computer Support    
Laura Baker, Master Public Administration: Public Administration    
Katie Ballweber, Associate of Arts: General AA      
Nicholas Banish, Master of Science: Systems Ecology      
Ronald Barker, Certificate: Forensic Studies      
Alexander Barton, Master of Science: Resource Conservation    
Sophia Bay, Master of Arts: Anthropology      
William Behunin, Associate of Applied Science: Information Technology    
Patrizia Bentivegna, BS in Business Administration: Management Information Systems**  
Delisa Beresford, Bachelor of Arts: English**      
Carter Bermingham, BS in Business Administration: Marketing    
Carter Bermingham, Certificate: Entertainment Management    
Jason Berry, Associate of Applied Science: Management      
Emily Berte, Associate of Arts: General AA      
Lucas Bewley, Bachelor of Arts: Psychology      
Kathryn Bobolinski, Certificate: Geographic Information Systems**    
Kathryn Bobolinski, Master of Arts: Anthropology      
Hannah Boe, BS in Resource Conservation: Resource Conservation*    
Hannah Boelman, Associate of Arts: General AA      
Kimberly Bolhuis, Bachelor of Science: Geosciences      
Kyle Booi, Associate of Arts: General AA      
Devontae Boothe, BS in Business Administration: Management Information Systems  
Sarah Bortis, Bachelor of Arts: East Asian Studies**      
Joshua Bowers, BS in Business Administration: Management    
Joshua Bowers, Certificate: Entertainment Management      
Andrea Bowman, BS in Business Administration: Management*    
Andrea Bowman, BS in Business Administration: Marketing*    
Samuel Box, Master of Science: Geosciences      
Andrew Boyce, Doctor of Philosophy: Fish and Wildlife Biology    
Travis Bradford, Bachelor of Fine Arts: Media Arts      
Riley Bradshaw, BS in Business Administration: Management    
Lara Brenner, Master of Science: Wildlife Biology      
Jordan Bridwell, BS in Business Administration: Accounting    
Melissa Briner, Master of Education: Curriculum & Instruction    
Kyrsten Brinkley, Associate of Applied Science: Information Technology    
Courtney Brockman, BA in Journalism: Journalism**      
Angela Brooker, Bachelor of Arts: Art*      
Zachary Brophy, Associate of Arts: General AA      
Taylor Brott, Associate of Arts: General AA      
Cedric Brown, Certificate of Completion: Computer Support    
Garrett Brown, Bachelor of Arts: Sociology      
Samuel Brown, Associate of Applied Science: Respiratory Care    
Reina Bryant, Associate of Applied Science: Administrative Management    
Reina Bryant, Certificate of Completion: Customer Relations    
Christopher Buck, Certificate of Completion: Heavy Equipment Operation    
Katherine Buckley, BS in Business Administration: Marketing    
Katherine Buckley, Certificate: Entertainment Management    
Matthew Burgess, Certificate of Completion: Computer Aided Design    
Erin Burke, Juris Doctor: Law        
Luke Burkhart, Certificate of Completion: Computer Support    
Brittany Busby, Doctor of Philosophy: Chemistry      
Stephani Buzar, Associate of Science: Registered Nursing*    
Jordan Cahoon, Bachelor of Arts: History      
Andrew Callahan, Associate of Applied Science: Information Technology    
Tina Campbell, Master of Accountancy: Accounting      
Dallin Carey, Bachelor of Arts: Geography**      
Dallin Carey, Certificate: Geographic Information Systems**    
Maeve Carroll, Bachelor of Arts: Communication Studies      
Adelheid Cassidy, Bachelor of Arts: Psychology*      
Minyoung Cha, Bachelor of Arts: Theatre      
Sarah Chandler, Associate of Arts: General AA      
Sabrina Charlson, Bachelor of Arts: Psychology      
Kaitlynn Chesemore, Bachelor of Arts: Sociology      
Jaeyoon Choung, BS in Business Administration: Marketing    
Dean Christian, Associate of Science: Registered Nursing      
Emily Christman, BS in Health/Human Performance: Health & Human Performance*  
Lione Clare, BS in Resource Conservation: Resource Conservation**    
Kristina Clarke, Bachelor of Arts: Sociology      
Lindsey Coffin, Associate of Arts: General AA      
Madison Cole, Master of Arts: Economics      
Madison Coleman, BS in Business Administration: Management Information Systems  
Olivia Coleman, Associate of Applied Science: Administrative Management    
Bradley Corntassel, Master of Accountancy: Accounting      
Connor Coughlin, Bachelor of Arts: Art**      
David Cowan, Certificate of Completion: Customer Relations    
John Cowden, Master of Arts: English      
Lexis Crawford, Associate of Arts: General AA      
Lawrence Crofutt, BS in Forestry: Forestry**      
Shane Cronin, Bachelor of Science: Geosciences**      
Justin Crotteau, Doctor of Philosophy: Forest & Conservation Sciences    
Jack Cummings, Associate of Applied Science: Information Technology**    
Jenna Cunningham, Associate of Arts: General AA**      
Nicole Cuntapay, Bachelor of Music Education: Music      
Rachel Dalton, Master of Science: Pharmaceutical Sciences    
Brian Davis, Certificate of Completion: Carpentry      
Tenille Day, Associate of Science: Registered Nursing**      
Jon Paul De Roulhac, Bachelor of Fine Arts: Media Arts**      
Daniel DeGrey, Associate of Applied Science: Energy Technology    
Daniel DeGrey, Associate of Arts: General AA      
Daniel DeGrey, Certificate of Applied Science: Energy Technology    
Jasen DeVoe, Bachelor of Arts: English*      
Evan Dean, BS in Business Administration: Management      
Stacey Decker, Associate of Science: Registered Nursing      
Kathryn Delans, Juris Doctor: Law      
Max Delman, Bachelor of Arts: Political Science      
Margaret Dennison, Bachelor of Arts: Mathematics**      
Tyler Devlin, BS in Health/Human Performance: Health & Human Performance    
Paul DiBenedetto, BS in Business Administration: International Business    
Paul DiBenedetto, BS in Business Administration: Management Information Systems  
Matthew Dolan, Master of Arts: Computer Science      
Katelyn Donnelly, Bachelor of Arts: Biology      
Kelsey Donnelly, BS in Wildlife Biology: Wildlife Biology      
Lynsey Douglas, Bachelor of Arts: Psychology*      
Darian Dovgan, Bachelor of Arts: English      
Patrick Doyle, Certificate: Geographic Information Systems    
Patrick Doyle, Master of Science: Environmental Studies      
Taylor DuBois, Associate of Arts: General AA      
Christy Dubois, Associate of Science: Registered Nursing**    
Michelle Dufflocq Williams, BS in Business Administration: Marketing    
Michelle Dufflocq Williams, Certificate: Digital Marketing      
Rachel Duneman, Associate of Applied Science: Medical Information Technology    
Rebecca Durham, Master of Fine Arts: Creative Writing      
Christian Edington, BS in Business Administration: Management Information Systems  
Megan Elensky, BS in Business Administration: Accounting    
Megan Elensky, BS in Business Administration: Management    
Jordyn England, Bachelor of Arts: Sociology**      
Jordyn England, Certificate: Forensic Studies**      
Darren Enos, Bachelor of Science: Computer Science      
Tiphanie Erickson, Bachelor of Arts: Media Arts      
Patricia Estrella, BS in Wildlife Biology: Wildlife Biology**      
Justine Evans, Master of Fine Arts: Media Arts      
Zachary Falen, BS in Business Administration: Marketing*    
Connor Fallon, Bachelor of Arts: History-Political Science      
Danielle Farley, Bachelor of Arts: Communication Studies*    
Lynn Farmer, Certificate of Applied Science: Energy Technology    
Treshawn Favors, Bachelor of Arts: Communication Studies    
Hannah Fay, BS in Microbiology: Microbiology*      
Stephen Ferguson, Bachelor of Arts: Psychology      
Laura Fichte, Bachelor of Arts: Psychology      
Brittany Finch, BA in Education: Education**      
Elizabeth Finn, Bachelor of Arts: History      
Emily Finnegan, BS in Business Administration: Marketing    
Emily Finnegan, Certificate: Digital Marketing      
Joanna Fischer, Certificate: Environmental Ethics      
Caelan Fisher, Bachelor of Fine Arts: Media Arts*      
Jake Flaherty, BS in Business Administration: Finance      
Sarah Fleming-Lovely, BA in Education: Education      
Fallon Flynn, Associate of Arts: General AA      
Samuel Forstag, Bachelor of Arts: Political Science      
Carolyn Fox, BS in Business Administration: Management    
Pierce Frazier, Master of Arts: Political Science      
Brian French, Doctor of Education: Educational Leadership      
Zachariah Froehlich, Certificate of Applied Science: Energy Technology    
Lance Fulker, Certificate of Completion: Computed Tomography    
Sharon Fuller, Master of Science: Environmental Studies      
Madison Funk, Bachelor of Arts: Psychology*      
Autumn Garrison, Bachelor of Arts: French*      
Autumn Garrison, Certificate: English as a Second Language*      
Samuel Geiszler, Bachelor of Arts: Communication Studies    
Conor Gelderman, Bachelor of Arts: Economics      
Conor Gelderman, Bachelor of Arts: Philosophy      
Benjamin Gesel, Associate of Arts: General AA      
Charlie Gesme, BS in Forestry: Forestry      
Rachelle Ginn, Associate of Arts: General AA**      
Kory Gleed, BS in Business Administration: Management Information Systems    
Bryan Glenn, BS in Resource Conservation: Resource Conservation    
Lathan Golding, Associate of Applied Science: Welding Technology    
Olivia Gomes, Bachelor of Arts: Environmental Studies      
Megan Gountanis, Associate of Arts: General AA      
Hailey Graf, Master of Science: Resource Conservation      
Cole Grant, BA in Journalism: Journalism*      
Jonathan Gray, Master Public Administration: Public Administration    
Katelynn Greenberg, Bachelor of Arts: Theatre*      
Christon Grmoljez, Associate of Arts: General AA      
Collin Grote, Bachelor of Science: Biology      
Abby Guth Lucarz, Associate of Science: Registered Nursing    
Norland Hagen, Bachelor of Science: Geosciences      
Selena Hallfrisch, Associate of Arts: General AA      
Natalie Hamel, Bachelor of Arts: English**      
Josiah Hamer, Associate of Arts: General AA      
Mykaela Hammer, BS in Business Administration: Marketing    
Kelsey Hankins, Bachelor of Arts: Communication Studies    
Mark Hansen, Certificate of Applied Science: Energy Technology    
Jamie Harris, Associate of Arts: General AA      
Mary Harris, Bachelor of Arts: Social Work*      
James Hartman, Bachelor of Arts: Economics      
Emily Hayden, BS in Wildlife Biology: Wildlife Biology      
Katie Hayes, Associate of Applied Science: Accounting Technology*    
Andrew Hayunga, Associate of Arts: General AA      
Jord Healy, Associate of Applied Science: Information Technology    
Molly Heaton, Bachelor of Arts: English*      
Krista Hebnes, Certificate of Applied Science: Customer Relations    
Patrick Heck, Associate of Arts: General AA      
Kathryn Heckert, BA in Education: Education      
Ryan Hegstad, Master of Science: Organismal Biology & Ecology    
Rikki Henderson, Bachelor of Arts: Political Science      
Jessica Henning, Bachelor of Science: Computer Science-Mathematical Science    
Reid Hensen, Bachelor of Arts: Psychology**      
Michael Higgins, BS in Business Administration: Accounting*    
Michael Higgins, BS in Business Administration: Finance*      
Michael Higgins, Certificate: Entertainment Management*      
Kristina Hills, BS in Forestry: Forestry*      
Dustin Hinman, Bachelor of Science: Biology      
Akono Hite, Associate of Applied Science: Information Technology    
Akono Hite, Certificate of Completion: Computer Support      
Jordan Holley, Associate of Arts: General AA      
Tyson Hubbard, Bachelor of Arts: Mathematics      
Brittney Hunter, Associate of Arts: General AA      
Ellen Ipsen, Bachelor of Arts: Economics**      
Josie Jacobson, BA in Education: Education*      
Spencer Jakobi, BA in Journalism: Journalism      
Rachel James, Certificate: Natural Resource Conflict Resolution      
Egan Jankowski-Bradley, BS in Microbiology: Microbiology    
Jordan Jasper, Associate of Arts: General AA      
Luke Jaynes, Bachelor of Science: Computer Science      
Hayley Jeckel, Associate of Applied Science: Management*    
Jo-Anne Jessee, Bachelor of Arts: Communication Studies    
Kirsten Joerns, BA in Education: Education      
Cameron Johnson, Master of Education: Educational Leadership    
Elle Johnson, BS in Business Administration: Finance      
Samantha Johnson, BA in Education: Education**      
Camille Jones, Master of Science: Environmental Studies      
Isabel Judice, Bachelor of Arts: Psychology      
Joshua Jurgenson, BS in Business Administration: Finance    
Elise Kautz-Holbrook, Juris Doctor: Law      
Patrick Kelly, Doctor of Philosophy: Forest & Conservation Sciences    
Aidan Kendall, Bachelor of Arts: Environmental Studies      
Alex Kim, BA in Journalism: Journalism      
Haemin Kim, Bachelor of Fine Arts: Art      
Hunter King, Bachelor of Arts: Economics      
Caroline Kinsley, Bachelor of Arts: Psychology**      
Lilija Kirichenko, Certificate of Completion: Computer Support    
Emily Klaas, Bachelor of Arts: Anthropology      
Cameron Klise, Bachelor of Arts: Psychology**      
Cameron Klise, Bachelor of Fine Arts: Art**      
Kristin Knaus, BS in Health/Human Performance: Health & Human Performance    
Charles Knox, Bachelor of Arts: Biology      
Errin Koehler, Master of Education: Curriculum & Instruction    
Lauren Korn, Bachelor of Arts: English*      
Rebecca Kranitz, Master of Science: Geography      
Zachary Krell, Bachelor of Arts: Theatre      
Camile Kurtz, Associate of Applied Science: Administrative Management**    
Wyatt LaBelle, Bachelor of Arts: Sociology*      
Isaac Laa Jr., Associate of Arts: General AA      
Miranda Lanford, BA in Education: Elementary Education**    
Coral Larson, BS in Microbiology: Microbiology      
Joel Lawson, BS in Resource Conservation: Resource Conservation    
Sanghyup Lee, Certificate: English as a Second Language      
David Levine, Master of Education: Curriculum & Instruction    
Jifeng Li, BS in Business Administration: Management & Entrepreneurship    
John Liming, Bachelor of Science: Biology      
Tony Lin, BS in Business Administration: Accounting      
Tony Lin, BS in Business Administration: International Business*    
Katie Lindstrom, BA in Education: Elementary Education      
Shanel Locke, BS in Health/Human Performance: Health & Human Performance    
Shanel Locke, Bachelor of Arts: Art      
Robin Lockwood, Bachelor of Science: Computer Science      
Dennis Logan, Bachelor of Arts: Economics*      
Kezia Lovelady-Speer, Bachelor of Arts: Communication Studies    
Timmie Lyon, Associate of Arts: General AA      
Elizabeth Lytle, Associate of Applied Science: Medical Information Technology    
Liam MacDonald, Bachelor of Science: Geosciences*      
Jacob MacLean, Bachelor of Arts: History      
Jacob Maclay, BS in Business Administration: Management    
Nima Madani, Doctor of Philosophy: Systems Ecology      
Leah Mahanti, Master of Arts: Global Youth Development      
Drew Maida, BS in Recreation Management: Parks, Tourism & Recreation Management    
Destini Malmberg, Associate of Applied Science: Paralegal Studies    
Stephanie Maney, Associate of Applied Science: Paralegal Studies    
Augusta Marsteller, Bachelor of Arts: History      
Janelle Martin-Dent, Associate of Arts: General AA      
Andrew Martinez, BS in Resource Conservation: Resource Conservation    
Haley Marvin, Certificate of Completion: Customer Relations    
Joshua Masias, Bachelor of Fine Arts: Art*      
Madeline Matia, Bachelor of Arts: Psychology**      
Timothy Mayfield, Associate of Applied Science: Practical Nursing    
Timothy Mayfield, Associate of Science: Registered Nursing    
Morgan McCarthy, Associate of Arts: General AA      
Sean McChesney, Certificate of Applied Science: Electronics Technology    
Austin McGill, BS in Business Administration: Finance      
Christine McGrath, Associate of Science: Registered Nursing**    
Kathleen McGrath, BS in Business Administration: Management    
Kathleen McGrath, BS in Business Administration: Marketing    
Kathleen McGrath, Certificate: Entertainment Management    
Michael McInenly, Bachelor of Science: Geosciences**      
Ryan McKinley, BA in Journalism: Journalism      
Kelli McNamee, Bachelor of Arts: Communication Studies      
Rae Mckay, Associate of Science: Registered Nursing*      
Quentin Means, Master of Science: Environmental Studies    
Julius Metcalf, BS in Wildlife Biology: Wildlife Biology*      
James Millay, BS in Recreation Management: Parks, Tourism &Rec Management    
Amy Miller, Master of Arts: Anthropology      
Elizabeth Miller, Bachelor of Arts: Psychology      
Tesla Miller, Associate of Arts: General AA      
Sheila Mischke, Master Public Administration: Public Administration    
Aaron Misipeka-Ward, Bachelor of Arts: Sociology      
Dan Molgaard, Master Business Administration: Business Administration    
Jewel Moll, Associate of Arts: General AA      
Shane Moody, Bachelor of Arts: Psychology      
Joey Moore, Master of Arts: Counselor Education      
Trey Morger, BA in Education: Elementary Education      
Jake Morton, Associate of Arts: General AA      
Kaitlin Mott, BS in Business Administration: Accounting      
Briana Muldoon, Certificate: Public Health      
Nekruz Nazarzoda, Associate of Arts: General AA      
Elle' Nelson, Bachelor of Arts: Psychology*      
Jenna Netzer, Associate of Applied Science: Medical Information Technology*    
Christa Neuman, Master of Arts: Psychology      
John Nguyen, BS in Business Administration: Management Information Systems    
Dale Nickelson, Bachelor of Arts: Social Work      
Elijahwa Ninnemann, Bachelor of Arts: Mathematics*      
Laura O'Donnell, Associate of Arts: General AA      
Carissa Okragly, BS in Health/Human Performance: Health & Human Performance**  
Miguel Olivas, Bachelor of Music: Music      
Kari Opatz, Bachelor of Arts: Psychology**      
Kali Orton, Master of Science: Environmental Studies      
Christopher Owens, Associate of Arts: General AA      
Tyler Padilla, Bachelor of Arts: Sociology      
Tyler Padilla, Certificate: Forensic Studies      
Andrew Page, BS in Business Administration: Finance      
Marlon Jay Pamintuan, BS in Health/Human Performance: Health & Human Performance  
Cale Patenaude, BS in Business Administration: Management Information Systems  
Gabrielle Patterson, Bachelor of Arts: English**      
Eva Peek, Bachelor of Arts: Social Work      
Sam Peevey, Master of Arts: Economics      
Jose Pena, Certificate: Public Health      
Jose Pena, Master of Science: Health & Human Performance    
Alison Pendergrass, Bachelor of Arts: Sociology      
Alison Pendergrass, Certificate: Forensic Studies      
Earl Pfau Sr., Certificate of Applied Science: Computer Support    
Elizabeth Pickhardt, Bachelor of Arts: Communication Studies*    
Michaela Platts, Bachelor of Arts: Social Work      
Jordan Potter, Bachelor of Science: Biology      
Rachel Powers, Master of Science: Systems Ecology      
Kathryn Priest, Bachelor of Arts: Communicative Sciences & Disorders*    
Mark Primosch, Master of Arts: Psychology      
Stacy Pyette, Associate of Science: Registered Nursing      
Yuhan Qin, BS in Business Administration: Finance      
Songyue Qiu, Bachelor of Arts: Mathematics      
Conner Ransone, Bachelor of Arts: Communication Studies    
Jordan Rauk, Associate of Arts: General AA      
Eli Redeker, Bachelor of Arts: English*      
Charlotte Reed, Master of Science: Systems Ecology      
Caroline Reel, Master of Arts: English      
Caleb Rehbein, BS in Business Administration: Marketing      
Ashley Reloba, Bachelor of Fine Arts: Art      
Molly Retzlaff, Master of Science: Forestry      
Gretchen Reum, Associate of Applied Science: Accounting Technology    
Collin Riley, BS in Health/Human Performance: Health & Human Performance*    
William Riley, Bachelor of Arts: Anthropology**      
Elizabeth Rissler Pratt, BS in Business Administration: Management**    
Elisabeth Ristau, Bachelor of Arts: Environmental Studies      
Alice Robertson, BA in Education: Elementary Education**    
Nathaniel Robinson, Doctor of Philosophy: Forestry      
Benjamin Rolin, Bachelor of Arts: Philosophy**      
Gardenia Romero, BA in Education: Elementary Education*    
Danielle Ross, Bachelor of Arts: Psychology      
Richard Rowan Jr., BA in Journalism: Journalism*      
Eric Rowell, Doctor of Philosophy: Forestry      
Zabeth Runyan, Master of Science: Environmental Studies    
Ashten Sandberg, BS in Resource Conservation: Resource Conservation    
Markell Sanders, Bachelor of Arts: Psychology      
Corbet Sandvick, BS in Resource Conservation: Resource Conservation    
Dillon Sarb, Bachelor of Arts: Political Science*      
Freya Sargent, Associate of Arts: General AA      
Gretchen Sauer, BA in Education: Education*      
Julianne Savage, Master of Science: Resource Conservation    
Nolan Schilz, Certificate of Completion: Computer Aided Design*    
Hannah Schlichtherle, Bachelor of Arts: Communication Studies    
Lisa Schmierer, Bachelor of Arts: Sociology      
Samuel Schnell, Bachelor of Science: Biology      
Turner Schoer, Bachelor of Music: Music      
Mario Schulzke, Master of Fine Arts: Media Arts      
Jesse Schuster, BS in Business Administration: Marketing    
Jesse Schuster, Certificate: Entertainment Management      
David Schwab, Master of Arts: Anthropology      
Michael Schwisow, BA in Education: Elementary Education    
Dane Scott, BS in Business Administration: Management & Entrepreneurship*    
Dane Scott, Bachelor of Arts: Spanish*      
Emily Scott, Associate of Science: Registered Nursing*      
Mattie Scott, BA in Education: Education      
Casey Seaman, BS in Forestry: Forestry      
Ann Seymour, Bachelor of Arts: Liberal Studies      
Dmitriy Shambra, Associate of Applied Science: Respiratory Care*    
Katherine Shank, Master of Science: Geography      
Stephen Shirley, Bachelor of Science: Geography      
Stephen Shirley, Certificate: Geographic Information Systems*    
Amber Sienknecht, Associate of Applied Science: Information Technology    
Amber Sienknecht, Certificate of Completion: Computer Support    
Candace Simonich, Associate of Arts: General AA      
Peter Sirmon, Bachelor of Arts: Geography      
Curtis Sivak, Associate of Arts: General AA      
Curtis Sivak, Certificate of Applied Science: Energy Technology    
Cassie Smith, Bachelor of Arts: Psychology      
Evan Smith, BA in Journalism: Journalism      
Rachel Smith, Master of Science: Forestry      
Sarah Smith, Bachelor of Arts: Communication Studies**      
Garth Sorenson, Associate of Applied Science: Information Technology    
Yvonne Sorovacu, Certificate: Geographic Information Systems    
Alissa Stevens, Associate of Arts: General AA      
Kristian Stipe, Master Interdisciplinary Stds: Interdisciplinary Studies    
Jackelyn Stob, Associate of Arts: General AA      
Katherine Stokes, Associate of Arts: General AA**      
Connor Strahm, Bachelor of Arts: Communication Studies      
Kali Strickland, Master of Arts: Psychology      
Kerry Sullivan, Certificate: Natural Resource Conflict Resolution      
Kerry Sullivan, Master of Science: Resource Conservation      
Robert Sullivan, BS in Business Administration: Finance      
Kira Sussman, Bachelor of Arts: Environmental Studies      
Kira Sussman, Bachelor of Science: Biology**      
Leah Swartz, Master of Science: Wildlife Biology      
Hiromasa Taniguchi, BA in Education: Elementary Education    
Chase Taule, Associate of Applied Science: Diesel Technology    
Irene Tiefenthaler, Master of Education: Curriculum & Instruction    
Brian Toubman, Bachelor of Arts: Environmental Studies      
Brian Trethewey, Master of Science: Computer Science      
Alissa Turner, Associate of Arts: General AA      
Kelsey Twite, Associate of Applied Science: Management*    
Kelsey Twite, Certificate of Applied Science: Sales and Marketing*    
Emily Tyra, Associate of Arts: General AA      
Benjamin Uhlenbruck, Bachelor of Science: Chemistry      
Camille Urbush, Associate of Arts: General AA      
Reba Van Beusekom, Master Interdisciplinary Stds: Interdisciplinary Studies    
La Vang, Certificate of Completion: Pharmacy Technology      
Cole Vecchio-Miller, Master Public Administration: Public Administration    
Marc Velling, BS in Wildlife Biology: Wildlife Biology*      
Clare Vergobbi, BS in Ecological Restoration: Ecosystem Science & Restorat**    
Jake Veto, BS in Resource Conservation: Resource Conservation    
Kassandra Viers, Master of Arts: Anthropology      
Lavette Wake, Associate of Science: Registered Nursing      
Lindsay Wancour, Certificate: Natural Resource Conflict Resolution    
Lindsay Wancour, Master of Science: Environmental Studies    
Samuel Warner, Associate of Applied Science: Carpentry      
Matthew Weaver, Doctor of Philosophy: Medicinal Chemistry    
Julie Weckworth, Doctor of Philosophy: Fish and Wildlife Biology    
Caleb Weill, BS in Business Administration: Accounting      
Braly Whisler, BA in Journalism: Journalism      
Brandon White, Certificate: Forensic Studies      
Courtney White, BS in Business Administration: Finance      
Nicholas Whiting, Master of Arts: Anthropology      
Taylor Wilcox, Doctor of Philosophy: Fish and Wildlife Biology    
Christopher Williams, Bachelor of Arts: Communication Studies    
Griffin Williams, Bachelor of Science: Geography*      
Griffin Williams, Certificate: Geographic Information Systems*    
Beau Willis, Associate of Applied Science: Management      
Sarah Winchell, BS in Wildlife Biology: Wildlife Biology*      
Mari Wolverton, Bachelor of Arts: Women’s, Gender & Sexuality Studies*    
Ryan Woodcock, Bachelor of Arts: History      
Drew Woolsey, Bachelor of Arts: Music      
Chloe Wright, Master of Science: Wildlife Biology      
Ziqing Xie, Bachelor of Science: Biology**      
Hyeok Yun, Bachelor of Arts: Art        
Ellen Zanetos, Bachelor of Arts: Art*      
Levi Zell, Associate of Applied Science: Energy Technology*    
Levi Zell, Certificate of Applied Science: Energy Technology*    
Tammy Zink, Associate of Arts: General AA      
         
MONTANA CITY:        
Claudia Morrison, Master of Education: Curriculum & Instruction    
         
NOXON:        
Jason Colyer, Master of Education: Curriculum & Instruction    
         
OILMONT:        
Stephanie Gliko, Bachelor of Science: Biology      
         
PINESDALE:        
Benjamin Reynoso, Associate of Arts: General AA**      
Walter Watt, Certificate of Applied Science: Computer Support    
         
POLSON:        
Zachary Camel Jr., BS in Business Administration: Management    
Staci Hanson, Master of Education: Curriculum & Instruction    
Logan Howell, BS in Business Administration: Management Information Systems    
Kaden Thomas, Bachelor of Arts: History      
Pearl Yellowman, Doctor of Education: Educational Leadership    
         
RED LODGE:        
Hannah Monroe, Associate of Arts: General AA      
         
RONAN:        
Zachary Craft, BS in Resource Conservation: Resource Conservation    
Grant Myhre, Certificate of Applied Science: Energy Technology    
         
SAINT IGNATIUS:        
Marni Baer, Bachelor of Arts: English      
         
SAINT REGIS:        
Henry Bullock, BS in Business Administration: Management Information Systems  
Henry Bullock, Certificate: Big Data Analytics      
         
SEELEY LAKE:        
Haylie Brown, Bachelor of Science: Geosciences*      
Haylie Brown, Certificate: Geographic Information Systems*    
Jonathan Dodd, Associate of Applied Science: Diesel Technology    
         
STANFORD:        
Claire Mikeson, Master of Arts: English      
         
STEVENSVILLE:        
Rachel Agosto, Associate of Arts: General AA      
Katelynn Bowen, Master of Science: Forestry      
Sarah Bush, Associate of Applied Science: Administrative Management    
Sarah Bush, Associate of Applied Science: Paralegal Studies    
Michael Dawkins, Certificate of Applied Science: Sales and Marketing    
Hannah Dresser, Associate of Applied Science: Practical Nursing**    
Thomas Harless, Certificate of Completion: Computer Support    
Kelly Lutz, Associate of Arts: General AA      
Shealey McMillan, BA in Education: Education      
Danae McNamara, Associate of Arts: General AA**      
Brandon Norton, Certificate of Applied Science: Computer Support    
Tanner Sacks, Associate of Applied Science: Management    
Samantha Steiger, Associate of Applied Science: Food Service Management    
Samantha Steiger, Certificate of Applied Science: Culinary Arts    
         
SUNBURST:        
Andrew Stevens, Certificate of Completion: Heavy Equipment Operation    
         
SUPERIOR:        
Jello Chris Maghinay, Associate of Arts: General AA      
Lisa Yakubowski, Associate of Arts: General AA**      
Vincent Yakubowski, Associate of Arts: General AA      
         
THREE FORKS:        
Tucker Bronson, BS in Health/Human Performance: Health & Human Performance  
         
TOWNSEND:        
Sarah Hamburg, Bachelor of Arts: Spanish*      
         
TROY:        
Steven Burk, Associate of Arts: General AA      
Alan Carmignani, Associate of Applied Science: Respiratory Care    
Anthony Edge, Certificate of Completion: Computer Aided Design    
Tisee Lewis, Master of Education: Educational Leadership      
         
VALIER:        
Kaden Beck, Associate of Arts: General AA      
         
VICTOR:        
Meghan Bowers, Associate of Science: Registered Nursing**    
Mariah Eckert, Associate of Arts: General AA      
Austin Gagnon, Associate of Arts: General AA      
Kayla Lewis, Associate of Applied Science: Administrative Management    
Kayla Lewis, Certificate of Applied Science: Customer Relations    
Jonathan Mayo, Associate of Arts: General AA      
Jonathan Mayo, Certificate of Applied Science: Facility Management    
Katherine Smith, Associate of Applied Science: Medical Assisting*    
         
WEST GLACIER:        
Danielle Fagre, Master of Science: Wildlife Biology      
Jennifer Steven, Bachelor of Arts: Psychology**      
         
WHITEFISH:        
Lisa Howard, BS in Health/Human Performance: Health & Human Performance  
David Loman, Bachelor of Arts: English      
Alexandra Meyer, Associate of Arts: General AA      
Amanda Nichols, Associate of Applied Science: Respiratory Care*    
         
WHITE SULPHUR SPRINGS:        
Kelsie Lopp, Associate of Applied Science: Respiratory Care**    
         
WORDEN:        
Michael Middleton, BS in Business Administration: Marketing    
 

More Posts

0 comments

Leave a comment

All blog comments are checked prior to publishing